Proč se odečítají procenta z váhy vosku

Není vosk jako vosk

Tedy spíše jeho čistota je hodně proměnlivá, a to je hlavním důvodem, proč se odečítá od hmotnosti ono procento. Tedy podle toho, jak vosk vypadá, když se přejímá. Bohužel to je důvod, proč nelze nikdy říci dopředu a přesně, kolik mezistěn se z daného vosku vyrobí.

 

Hodně záleží na postupu tavení, tedy zda včelař taví ve slunečním tavidle, hrnci, autoklávu, odstředivce .... vše je individuální. Naprosto zásadní je po vytavení a ztuhnutí koláčů vosku je vyjmout z nádob a včas očistit, jak to jen jde. Vosk by měl být opravdu čistý, tak jak je vidět na fotografii. V opačném případě může být i 10% odečtu málo.  

I neveřící Tomáš se přesvědčí

Opravdu je to tak. Je to opět krásně vidět na přiložených fotografiích. Na začátku byl kvalitně vytavený, čistý vosk. Jak sami vidíte také velmi dobře očištěný a přesto lze vidět kolik nečistot v něm stále zůstává, a to nepočítám vodu, která se odpaří z vosku při jeho sterilizaci.

 

Toto množství nečistot je z cca 50kg sterilizovaného a vyčištěného vosku. Takže až Vám zase jednou někdo řekne, že má opravdu čistý vosk, vzpomeňte si na tento článek. Napsal jsem jej zejména proto, aby se všem objasnilo, proč se každá zakázka na vosk posuzuje samostatně. Proč je důležité, aby už na vstupu byl vosk co nejlépe zpracován a vyčištěn.

 

Jak už jsem psal jinde, ze špatného dobré nikdy nevznikne. Nesmírně si Vážím darů přírody a včelího vosku, který chápu jako vzácnost. Mám úctu nejen k práci včelek, ale také k práci včelařů, proto se snažím aby nebyla žádná nejasnost ve zpracování a v ideálním případě absolutní spokojenost včelaře a včelek.

 

Hokus... konkrétní pokus

Dal jsem si tu práci a na svém vosku jsem si ověřil reálný úbytek oproti původní dodané hmotnosti vosku. Teorie vs. praxe.

 

Původní hmotnost byla 102,3 kg vosku, který byl vytaven ve vařáku a očištěn (viz. fotografie). Následně byl sterilizován dle standardního postupu a přelit do forem. Čistá hmostnost odlitého vosku byla 92,8 kg! Tedy opravdu rozdíl cca 10%, a to zde hovoříme o čistém vosku na vstupu. Přesto je srážka poměně velká ... nečistoty, košilky, odpar vody, ... vše hraje svou roli. Při samotném zpracování na mezistěny je také realitou, že se nedá zpracovat 100% čistého vosku, vždy je při vyřezávání nějaký odpad. Ještě doplním, že vše bylo váženo na certifikované a kalibrované váze.

Mezistěny vyrobené z mého vosku (uzavřený koloběh vosku)

Jsou zde tři jednoduché možnosti, jak objednat zpracování vlastního vosku a výrobu mezistěn. Na začátek ale upozorňujeme, že min. množství vosku, kdy se zpracovává samostatně Váš vosk je 40 kg, při menším množství nelze zajistit zpracování samostatně, ale pouze společně s jiným voskem.

Rozhodně pokud Vám není cokoliv jasné kontaktujte nás.

Cena za zpracování vosku je 59,- Kč/kg. Cena se počítá z čisté váhy vosku, po provedení odečtu.

1. Osobní předání vosku

Pokud jste z okresu Opava, bude nejjednodušší zkontaktovat se a dohodnout předání vytaveného vosku.

Když to jen trochu půjde, přijedeme a vosk vyzvedneme, a to v rámci okresu Opava ZDARMA! Je zde pouze jedno omezení, a to celková hmotnosti surového vosku, maximálně 500kg.

Nad 500kg, zařídíme přepravu, ta už však nebude pro okres Opava zdarma.

Po přivezení vosku vše převážíme, provedeme odečet a budeme Vás kontaktovat s potvrzením. Následně se už jen můžete těšit na své nové mezistěny.

2. Využití přepravy

Pokud to k nám máte dál, nebo prostě chcete využít tuto možnost, vyplňte kontaktní formulář a my se o vše postaráme. Přijede k Vám přepravní společnost, vosk vyzvedne, doveze k nám. My jej převážíme, provedeme odečet a budeme Vás kontaktovat s potvrzením. Následně se už jen můžete těšit na své nové mezistěny.

3. Navštivte nás

Samozřejmě si můžete vosk přivézt osobně, případně domluvit také jiné předání, dle konkrétních možností a Vašich potřeb.

Určitě nás ale před samotným dovozem kontaktujte, ať si můžeme dohodnout čas a podmínky předání vosku.

Chci mezistěny z mého vosku

 

Jaký vosk nám ani neposílejte?

Zčernalý, plesnivý, silně znečištěný, případně jinak znečištěný (oleje, maziva, atd.)

Zázraky neumíme. Kvalitní mezistěny lze vyrobit pouze z kvalitního vosku, takže tady platí striktní pravidla. Důvěra včelařů je pro nás nejdůležitější.

 

Pokud máte svá stanoviště v ochranném pásmu moru včelího plodu, je nezbytné předložit společně s voskem také negativní výsledek vyšetření, jinak vosk ani neposílejte,  nepřijmeme jej!

Mezistěny výměnou za vosk

Jednoduše nemáte čas a potřebujete mezistěny hned? Prostě tak jako dřív, je vyměnit za odpovídající množství surového vosku?

I to je možné, byť se snažíme upřednostnit výrobu mezistěn přímo z Vašeho vosku, pokud to jde, vyhovíme Vám.

Nicméně tato možnost se řídí aktuálním stavem zásob mezistěn, pro více informací nás vždy prosím kontaktujte..

Pokud chcete výhodnější podmínky a také další výhody zaregistrujte se. Navíc tak získáte kontrolu nad všemi svými objednávkami, uvidíte jejich stav a historii a mnoho dalšího.

Mám zájem o výměnu mezistěn za vosk

Jaký vosk nevezmeme?

Zčernalý, plesnivý, silně znečištěný, případně jinak znečištěný (oleje, maziva, cizorodé látky, atd.)

Zázraky neumíme. Kvalitní mezistěny lze vyrobit pouze z kvalitního vosku, takže tady platí striktní pravidla. Důvěra včelařů je pro nás vším.

 

Pokud máte svá stanoviště v ochranném pásmu moru včelího plodu, je nezbytné předložit společně s voskem také negativní výsledek vyšetření, jinak vosk ani neposílejte,  nepřijmeme jej!

Chci prodat vosk

Pokud máte přebytek svého vosku a chcete jej jednoduše prodat, prosím kontaktujte nás. Dohodnutí ceny a druhu přepravy je otázkou minut. Můžete přímo zavolat, nebo kliknout na odkaz níže, vyplnit jednoduchý formulář a vyčkat, až Vás budu kontaktovat.

Prodat vosk

Jaký vosk nevykupujeme?

Zčernalý, plesnivý, silně znečištěný, případně jinak znečištěný (oleje, maziva, cizorodé látky, atd.)

Zázraky neumíme. Kvalitní mezistěny lze vyrobit pouze z kvalitního vosku, takže tady platí striktní pravidla. Důvěra včelařů je vším.

 

Pokud máte svá stanoviště v ochranném pásmu moru včelího plodu, je nezbytné předložit společně s voskem také negativní výsledek vyšetření, jinak vosk ani neposílejte,  nepřijmeme jej!

Chci mezistěny, ale nemám vosk

Upřednostňujeme uzaveřný koloběh vosku, ale také tato varianta je možná. Samozřejmě vždy se bude odvíjet od zásob mezistěn, které budou “volné”.

Cena samostatných mezistěn je otázkou individuální dohody, podle požadovaného množství a zejména formátu mezistěn. Samozřejmě nejčastější formát 39x24cm bývá nejdostupnější.

 

Zavolejte, nebo napište a určitě společně nalezneme řešení.

Chci mezistěny

Hradec nad Moravicí // včelař Jan Hrbáč // 604 358 506 // info@slezskyvosk.cz

NAHORU