Proces zpracování

Hygiena v na prvním místě

Provozovna, kde se zpracovává vosk je registrovaná u Krajské veterinární stanice a podléhá také jejím kontrolám. To samé platí o hygieně. Náš provoz prošel všemi požadavky jak hygienickými, tak veterinárními.

Mezistěny zpracováváme na té nejvyšší možné úrovni procesu zpracování a hygieny a samozřejmě nad procesem zpracování stále přemýšlíme a zdokonalujeme jej.

Krok za krokem ke kvalitní mezistěně

Proces zpracování vosku a výroby mezistěn není žádným tajemstvím, přesto je dobré zmínit, jak vše probíhá. Tedy alespoň u nás.

 

Krok 1. - Příjem vosku:

Příjimáme zásadně vosk ve vhodném stavu, tedy žádný plesnivý, či černý vosk. V žádném případě nepříjmáme vosk ze stanovišť, které jsou umístěny v ochranném pásmu moru včelího plodu, případně jen s předloženým potvrzením o negativním výsledku vyšetření! To je základní předpoklad nejen pro dobré mezistěny ale zejména spokojených včelařů.

Z nekvalitního, nebo špatného vosku dobrou nezistěnu prostě neuděláte, to je jednoduché. Stejně tak byste asi nebyli rádi, kdyby Váš vzácný vosk přišel do styku s nějakou nebezpečnou nákazou. Proto všechna tato důsledná opatření.

 

Pokud je vše v tomto směru v pořádku je následně vosk zvážen, odečteno určité procento z hmotnosti (důvodem odečtu jsou vždy přítomné nečistoty a zejména voda ve vosku). Běžně se odečet pohybuje mezi 5 – 10%, vždy podle konkrétního stavu vosku. Vosk je zvážen na cejchované váze určené pro obchodní účely a uzavřen do nádoby s víkem! A postupujeme do další fáze.

Co je ještě důležité. Každá “várka” vosku má své unikátní číslo, to je spojeno se sledováním dle metody HACCP a “putuje” s tímto voskem celou dobu, až do konečné expedice mezistěn. Kdykoliv je tak možné, také zpětně, dohledat přesný den, várku a podmínky, za kterých byl vosk zpracován!

Vaše mezistěny tak dostanete s tímto označením a kdykoliv se na nás můžete obrátit. To se týká samozřejmě také případných reklamací, dotazů, apod.

 

Krok 2. - Sterilizace vosku:

Probíhá v autoklávu za přesně stanovených podmínek. Vosk se zahřeje na teplotu 117°C. Poté co je této teploty dosaženo, udržuje se po dobu 60 minut. Tím je zajištěno zničení všech případných nežádoucích mikroorganizmů, apod.

Celý tento proces je sledován a archivován, přesně v souladu s metodou HACCP!

Zároveň při tomto postupu dojde k odpaření vody a následnému oddělení zbylých nečistot, takže výsledek je již 100% připravený vosk k dalšímu zpracování.

Velice důležité je, že k úpravě vosku nepoužíváme žádnou tvrdou chemii, ale pouze přírodní látky. Takže máte jistotu, že zpracování odpovídá bio kvalitě. A nemusíte se bát zbytů umělých a tvrdých chemických látek ve Vašem vosku.

 

Krok 3. - Výroba válcovaných mezistěn: 

Samotná výroba spočívá v několika krocích. Nejprve se odlije vosk do připravených speciálních forem. Následně se předválcuje na hladkémi lisu, tak aby byla jeho tloušťka stejná po celé ploše a připraví se tak na finální lisování na gravírovaném lisu, kde se již dosáhne finální úpravy. Tedy klasického vzhledu mezistěn s předlisovanými buňkami, tak jak je známe.

Používáme válcovací lisy od pana Říhy, které jsou zárukou dobré kvality zpracování mezistěn a Vaší spokojenosti.

Následně se vyřežou z vyrobeného “svitku” mezistěny, podle toho, jaký rozměr je potřeba.

     

    Krok 4. - Balení a expedice: 

    Mezistěny jsou baleny do papíru. Na horní a spodní straně je navíc vložen karton pro lepší ochranu mezistěn. Mezistěny expedujeme po baleních o maximální jednotlivé homtnosti 5kg. Tím je zajištěno, aby se mezistěny nepoškodily vlastní vahou.

     

    Ideální pro přepravu je samozřejmě, když mezistěny dovezeme přímo, nebo si Vy přijedete. Vše je, ale otázkou individuální dohody a lze použít také spedici.

Využíváme prvky metody HACCP – co to vlastně znamená?

Metoda HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) je nejčastěji využívána v potravinářství. Celý proces je založen na sledování tzv. kritických bodů zpracovatelského procesu.

Data jsou zaznamenávána a archivována tak, aby kterákoliv šarže již zpracovaného vosku mohla být zpětně dohledána a zkontrolovány podmínky a proces zpracování.

A proč HACCP?

Protože prioritou je spokojenost včelaře. Sám včelařím a chci nabídnout tu nejvyšší možnou jistotu, že proces odpovídá všem standardům hygieny, což je zárukou čistoty výsledných mezistěn a spokojených včelek ... a klidného včelaře.

Mezistěny vyrobené z mého vosku (uzavřený koloběh vosku)

Jsou zde tři jednoduché možnosti, jak objednat zpracování vlastního vosku a výrobu mezistěn. Na začátek ale upozorňujeme, že min. množství vosku, kdy se zpracovává samostatně Váš vosk je 40 kg, při menším množství nelze zajistit zpracování samostatně, ale pouze společně s jiným voskem.

Rozhodně pokud Vám není cokoliv jasné kontaktujte nás.

Cena za zpracování vosku je 59,- Kč/kg. Cena se počítá z čisté váhy vosku, po provedení odečtu.

1. Osobní předání vosku

Pokud jste z okresu Opava, bude nejjednodušší zkontaktovat se a dohodnout předání vytaveného vosku.

Když to jen trochu půjde, přijedeme a vosk vyzvedneme, a to v rámci okresu Opava ZDARMA! Je zde pouze jedno omezení, a to celková hmotnosti surového vosku, maximálně 500kg.

Nad 500kg, zařídíme přepravu, ta už však nebude pro okres Opava zdarma.

Po přivezení vosku vše převážíme, provedeme odečet a budeme Vás kontaktovat s potvrzením. Následně se už jen můžete těšit na své nové mezistěny.

2. Využití přepravy

Pokud to k nám máte dál, nebo prostě chcete využít tuto možnost, vyplňte kontaktní formulář a my se o vše postaráme. Přijede k Vám přepravní společnost, vosk vyzvedne, doveze k nám. My jej převážíme, provedeme odečet a budeme Vás kontaktovat s potvrzením. Následně se už jen můžete těšit na své nové mezistěny.

3. Navštivte nás

Samozřejmě si můžete vosk přivézt osobně, případně domluvit také jiné předání, dle konkrétních možností a Vašich potřeb.

Určitě nás ale před samotným dovozem kontaktujte, ať si můžeme dohodnout čas a podmínky předání vosku.

Chci mezistěny z mého vosku

 

Jaký vosk nám ani neposílejte?

Zčernalý, plesnivý, silně znečištěný, případně jinak znečištěný (oleje, maziva, atd.)

Zázraky neumíme. Kvalitní mezistěny lze vyrobit pouze z kvalitního vosku, takže tady platí striktní pravidla. Důvěra včelařů je pro nás nejdůležitější.

 

Pokud máte svá stanoviště v ochranném pásmu moru včelího plodu, je nezbytné předložit společně s voskem také negativní výsledek vyšetření, jinak vosk ani neposílejte,  nepřijmeme jej!

Mezistěny výměnou za vosk

Jednoduše nemáte čas a potřebujete mezistěny hned? Prostě tak jako dřív, je vyměnit za odpovídající množství surového vosku?

I to je možné, byť se snažíme upřednostnit výrobu mezistěn přímo z Vašeho vosku, pokud to jde, vyhovíme Vám.

Nicméně tato možnost se řídí aktuálním stavem zásob mezistěn, pro více informací nás vždy prosím kontaktujte..

Pokud chcete výhodnější podmínky a také další výhody zaregistrujte se. Navíc tak získáte kontrolu nad všemi svými objednávkami, uvidíte jejich stav a historii a mnoho dalšího.

Mám zájem o výměnu mezistěn za vosk

Jaký vosk nevezmeme?

Zčernalý, plesnivý, silně znečištěný, případně jinak znečištěný (oleje, maziva, cizorodé látky, atd.)

Zázraky neumíme. Kvalitní mezistěny lze vyrobit pouze z kvalitního vosku, takže tady platí striktní pravidla. Důvěra včelařů je pro nás vším.

 

Pokud máte svá stanoviště v ochranném pásmu moru včelího plodu, je nezbytné předložit společně s voskem také negativní výsledek vyšetření, jinak vosk ani neposílejte,  nepřijmeme jej!

Chci prodat vosk

Pokud máte přebytek svého vosku a chcete jej jednoduše prodat, prosím kontaktujte nás. Dohodnutí ceny a druhu přepravy je otázkou minut. Můžete přímo zavolat, nebo kliknout na odkaz níže, vyplnit jednoduchý formulář a vyčkat, až Vás budu kontaktovat.

Prodat vosk

Jaký vosk nevykupujeme?

Zčernalý, plesnivý, silně znečištěný, případně jinak znečištěný (oleje, maziva, cizorodé látky, atd.)

Zázraky neumíme. Kvalitní mezistěny lze vyrobit pouze z kvalitního vosku, takže tady platí striktní pravidla. Důvěra včelařů je vším.

 

Pokud máte svá stanoviště v ochranném pásmu moru včelího plodu, je nezbytné předložit společně s voskem také negativní výsledek vyšetření, jinak vosk ani neposílejte,  nepřijmeme jej!

Chci mezistěny, ale nemám vosk

Upřednostňujeme uzaveřný koloběh vosku, ale také tato varianta je možná. Samozřejmě vždy se bude odvíjet od zásob mezistěn, které budou “volné”.

Cena samostatných mezistěn je otázkou individuální dohody, podle požadovaného množství a zejména formátu mezistěn. Samozřejmě nejčastější formát 39x24cm bývá nejdostupnější.

 

Zavolejte, nebo napište a určitě společně nalezneme řešení.

Chci mezistěny

Hradec nad Moravicí // včelař Jan Hrbáč // 604 358 506 // info@slezskyvosk.cz

NAHORU